مناظره‌ها و درس‌ها

تاکنون سه مناظره بین کاندیداهای ریاست‌جمهوری برگزار شده است:

مناظره‌ مابین آقایان رضایی و کروبی

مناظره‌ مابین آقایان احمدی‌نژاد و موسوی

مناظره‌ مابین آقایان رضایی و موسوی

با دید کلی به این مناظره‌ها می‌توان دریافت که در مناظره‌ی آقایان  رضایی و کروبی، دو طرف بیشتر یکدیگر را تایید کردند و در حقیقت این مناظره به نفع هیج یک به پایان نرسید.

در مناظره‌ی بعدی، مابین آقایان احمدی نژاد و موسوی،آقای موسوی به نقد سیاست‌های کلی دولت آقای احمدی‌نژاد پرداخت ولی در عوض خود را در برابر سه دولت قلمداد کرد و جریان حاکم را نتیجه‌ی رهبری آقای هاشمی و حمایت آقای خاتمی دانست و در 90 درصد از وقت خود به نقد دولت آقای خاتمی و دولت آقای هاشمی پرداخت. وقتی صحبت از قانون‌گریزی شد، به جای دفاع از خود دولت‌های قبلی را متهم به قانون‌گریزی کرد و در نهایت در اقدامی تعجب برانگیز و عنوان برگی برنده از پسران هاشمی و ناطق نوری به عنوان مفسدان اقتصادی نام برد. همچنین آقای احمدی‌نژاد پرونده‌ی تحصیلی همسر آقای موسوی را با عنوان تحصیل غیر مجاز در دو رشته‌ی تحصیلی، رو کرد. نکته‌ی قالب توجه آن است که در این مناظره آقای احمدی‌نژاد از چند دروغ احتمالا مصلحتی نیز استفاده کرد که دروغ اول مربوط به بازیگر بودن خانمی در فیلم مستند آقای موسوی بود [١]  و [٢] دروغ دوم مرتبط با عذرخواهی تونی‌بلر در رابطه‌ با ملوانان انگلیسی بود [٣]. و اما در 12 دقیقه‌ی پایانی، آقای موسوی به دفاع جانانه از حق مردم پرداخت و خطاب به مردم آن‌ها را به عمیق بودن و بازگشت به ارزش‌ها فراخواند [۴].

در مناظره‌ی آقایان رضایی و موسوی، آقای رضایی اصرار بر سوال کردن از آقای موسوی داشت که آقای موسوی نیز ضمن جواب دادن به سوال‌های آقای رضایی به برخی از دیدگاه‌های اقتصادی خود اشاره کرد.

اما درس‌هایی که بنده به عنوان یک شهروند از این مناظره‌ها گرفتم به شرح زیر  است:

١-      آموختم که در بحث کردن باید به طرف مقابل احترام گذاشت (حالا هرچقدر طرف مقابل گستاخ بوده و بخواهد به هر طریقی مناظره را به نفع خود به پایان ببرد).

٢-      صداقت در ارایه‌ی برنامه‌ها بر برنامه‌های سطحی (در جهت عوام‌فریبی) موثر تر است.

٣-      صبر و متانت  بر سخنوری هتاکانه پیروز است.

امیدوارم در این هفته‌ی پایانی و در سایر مناظره‌ها چهره‌ی واقعی هتاکان و عوام‌فریبان مشخص شود. همچنین انتظار دارم آقای کروبی نیز از شیوه‌ی اصلاحات اخلاق‌مدار خارج نشود.

منتشر شده در شماره ی چهل و سوم  وب سایت روزنامه

(١)    وب سایت قلم نیوز

(٢)    وب سایت نو اندیش ١

(٣)    وب سایت بی بی سی فارسی

(۴)    وب‌سایت نواندیش ٢

/ 4 نظر / 9 بازدید
1pars.com

بزگترین مجله اینترنتی و بزرگترین چت ایرانی WWW.1PARS.COM

boyuck

سلام جالب بو د ولی برای عوام همون احمدی نژاد اسطوره است نه میر حسین در ضمن آپ کردم یه سر بزن نظر بده لطفا

boyuck

سلام یه پست جدید و ویژه دارم حتما نظر میخوام

رویا

اي دااااااااااااااااااااااااد بي دااااااااااااااااااااااااااد