رحیم مشایی و دولت

یکی از افتخارات و نعمت هایی که خداوند در زندگی به من داد آشنایی با این مرد بزرگ و این انسان پاک و با خداست (١). این سخن احمدی نژاد در مراسم تودیع رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.
احمدی‌نژاد که می‌دانست در صورت انتخاب مشایی به عنوان وزیر در دولت، وی در مجلس رای اعتماد نخواهد گرفت، او را به عنوان معاون اول خود منصوب کرد. پس از انتصاب رحیم مشایی به عنوان معاون اول رییس‌جمهور، حرف‌ها و حدیث‌ها آغاز شد و گروه عظیمی از جناح اصول‌گرا در این مورد اظهار نظر کردند تا سرانجام در صحن مجلس اعلام شد که رهبری نیز با این موضوع مخالف بوده و حتی به طور کتبی مخالفت خود را اعلام کرده‌  است. گفته می‌شود که در خود دولت نیز اختلاف‌هایی در این زمینه وجود دارد (٢). در این میان وب سایت الف در اقدامی نمادین روزشمار ولایت‌پذیری را در صفحه‌ی اول خود منتشر کرده است (٣). و در جواب این نقدها، وب سایت ایرنا با حمایت از این انتخاب موضوع را به اعلام نظر صریح رهبری موکول کرده است (۴).


به نظر در حال حاضر، از رحیم مشایی به عنوان یک مهره‌ی سوخته استفاده شده است، که تا حدودی بحث‌ها به سمت انتخاب و عزل وی معطوف شود و از بار انتقادهای اساسی از دولت کنونی کاسته شود. چرا که پس از اعلان صریح نظر رهبری  و تبعیت از این امر از طرف رییس‌جمهور، دولت تا حدودی می‌تواند چهره‌ای حق به جانب به خود بگیرد.
در بسیاری از موارد مشاهده شده است که دولت کنونی با فرافکنی و سلب مسوولیت از خود، بار عظیمی از انتقادات را به دوش گروه دیگر انداخته است. از جمله‌ی این فرافکنی‌ها، زیر سوال بردن دولت‌های قبلی و افراد شاخص، مخالف نشان‌دادن مجلس با طرح‌های دولت و غیره است. 


حال یک سوال اساسی در این مورد به وجود می‌آید. اگر ادعای طرفداران رییس‌جمهور درست باشد که رهبری نظری صریح نداده‌ است، آیا دولت نظر علماء و مراجع را در این مورد نادیده می‌گیرد؟ و آیا توجیه دولت در این باره که فقط تنها جایگاهی که از باب قانونی و شرعی حق تجدیدنظر در این خصوص را دارد، ولی فقیه می‌باشد، به نوعی مخالفت با نظر اکثریت علماوء و مراجع نیست؟ دولتی که همیشه حمایت مراجع تقلید را به عنوان افتخارات خود می‌داند، چگونه می‌تواند چنین بر اقدام خود بر خلاف نظر ایشان، اصرار ورزد و این کار چه نشانه‌‌ای می‌تواند داشته باشد؟

(منتشر شده در شماره ی پنجاه و چهارم وب سایت روزنامه)

١- وب سایت خبرگزاری ایرنا ١

٢- وب سایت نواندیش

٣-  وب سایت الف

۴- وب سایت خبرگزاری ایرنا ٢

/ 2 نظر / 8 بازدید
زهرا باقري شاد

سلام. خودم هم نمي دونم چرا از روزنامه دور شدم!!

نيشتر

سلام اين شعر از استاد شجريان در مورد وقايع اخير تقدیم به شما دوست عزیز تفنگ‌ات را زمین بگذار که من بیزارم از دیدار این خون‌بار ناهنجار تفنگ دست تو يعنی زبان آتش و آهن! من اما پيش ا‌ين اهریمنی ابزار بنيان‌کن، ندارم جز زبانِ دل دلی لبريز از مهر تو، ای با دوستی دشمن! زبان آتش و آهن، زبان خشم و خون‌ریزی است! زبان قهر چنگیزی است! بیا بنشین، بگو، بشنو سخن، شايد فروغ آدمیت راه در قلب تو بگشاید! برادر، ای برادر! گر که می‌خوانی مرا، بنشين برادروار تفنگ‌ات را زمین بگذار تا از جسم تو اين ديو انسان‌کش برون آيد. تو از آيين انسانی چه می‌دانی؟ اگر جان را خدا داده است، چرا باید تو بستانی؟ چرا باید که با یک لحظه‌ غفلت اين برادر را به خاک و خون بغلتانی؟ گرفتم در همه احوال حق گویی و حق جويی و حق با تست ولی حق را، برادر جان، به زور این زبان‌نافهم آتش‌بار، نباید جُست! اگر این بار شد وجدان خواب‌آلوده‌ات بیدار تفنگ‌ات را زمین بگذار! خوشحال مي شم به من سر بزني ونظرت رو بگي... دیدم قدری گرفته ام انسان وقتی دلش گرفت از پی تدبیر می رود من هم رفتم