فرصت را به تهدید تبدیل نکنیم

اوباما رییس جمهور آمریکا در پیام نوروزی خود رهبران و مردم ایران را خطاب قرار داده و اولین قدم را برای رابطه با ایران برداشت یا به قول آرتور برایت (روزنامه نگار کریسشن ساینس مانیتور): اوباما در پیام ویدئویی جدید خود، شاخه‌ی زیتون را به ایران پیشکش کرد. به گفته‌ی مارتین ایندیک (سفیر پیشین آمریکا در اسراییل و روزنامه نگار نیویورک تایمز) : اینگونه خطاب قرار دادن ایران (اشاره به خطاب قرار دادن اوباما به ایران با عنوان "جمهوری اسلامی ایران")، نشان از پذیرفتن حکومت ایران است. پس از آن رییس جمهور ایران از این پیام استقبال کرد و رهبر ایران پاسخی نه چندان روشن به این پیام داد. البته به قول کاترین باتلر (روزنامه نگار ایندپندنت): رهبر ایران درهای رابطه‌ی ایران با آمریکا را نیمه باز نگه داشت. پس از آن خبرگزاری‌های غربی از قول هیلاری کلینتون اعلام کردند که نمایندگان ایران و آمریکا در لاهه با یکدیگر دست داده‌اند (لوس انجلس تایمز) و روز بعد خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند که سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران این ادعا را رد کرده است (خبر گزاری مهر).

و همچنان تحلیل‌ها در مورد رابطه‌ی ایران با آمریکا ادامه دارد و اتحادیه‌ی اروپا و سایر کشورها از این رابطه ابراز خرسندی کرده‌اند البته این کشورها خواستار پاسخ روشن‌تر ایران شده‌اند که می‌توان به این گفتارها  اشاره کرد: گفته‌ی دیوید میلیبند، سیاسستمدار انگلیسی (تلگراف): ایران باید شانس صحبت با آمریکا را بقاپد، و همچنین گفته‌ی گردن براون نخست وزیر انگلیس (واشنگتن پست): ایران باید با آمریکا صحبت کند.

از طرفی اسراییل که ایران را مهمترین تهدید خود قلمداد می‌کند، از گرم‌تر شدن روابط ایران و آمریکا ابراز نگرانی ‌‌کرده و در صدد است که دولت آمریکا را متقاعد کند تا بر ترحیم‌های بین المللی علیه ایران بیفزاید.

حال در این هنگام که ابراز تمایل به گفتگو از طرف مقابل بیان شده، و به قولی یخ کج خلقی‌ها در حال آب شدن است، عقل ایجاب می‌کند با پاسخ‌ها‌ی مناسب از این فرصت به نفع خود استفاده کرده و ایران را در نگاه دیگران، کشوری مستبد و خودرای نشان ندهیم و در نهایت فرصت را به تهدید تبدیل نکنیم.

(منتشر شده در وب سایت روزنامه)

/ 5 نظر / 6 بازدید
نیلوفر (ورود با کفش های سیاه ممنوع)

از باغ می برند تا چراغانی ات کنند تا کاج جشن های زمستانی ات کنند پر کرده اند صبح تو را ابرهای تارت نها به این بهانه که بارانی ات کنند یوسف! به این رها شدن از چاه دل مبند این بار می برند که زندانی ات کنند یک نقطه بیش فرق رحیم و رجیم نیست از نقطه ای بترس که شیطانی ات کنند! ای گل گمان نکن به شب جشن می روی شاید به خاک مرده ای ارزانی ات کنند آب طلب نکرده همیشه مراد نیست گاهی نشانه ایست که قربانی ات کنند

مهدخت

نمی دونم واقعا عمق فاجعه در چه حدی است که دست دادن نمایندگان دو کشور خبر ساز می شه . راستی بیشتر شبیه دعواهای خاله زنکی می مونه تا سیاست خارجی !