رابطه‌ی ایران و روسیه الگویی مناسب برای رابطه با آمریکا:

همیشه بیشترین تاثر من در هنگام خواندن تاریخ ایران، خواندن فصول مختلف جنگ‌های ایران و روسیه  و به ویژه  عهدنامه‌های ننگین پس از این جنگ‌ها بوده است،(روایت ایرانی جنگ های ایران و روس). و حال در این تکرار تاریخ باز روسیه از در دیگری وارد شده و نقشی اساسی در کشور بازی می‌کند. پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال کشورها‌ی حورزه‌ی دریای خزر مساله‌ی مهم سهم کشور ها از دریای خزر مطرح و پس از اکتشافات نفتی در این دریا نحوه‌ی تقسیم‌بندی بستر دریای خزر مطرح شد و ایران در این حین از سهم 50 درصدی این دریا چشم پوشیده و برای 20 درصد سهم بستر دریای خزر تلاش می‌کند (آرشیو روزنامه مردم سالاری). با این حال ایران با روسیه روابطی نزدیک دارد. به طوری که حجم مبادلات بین دو کشور در خور توجه بوده (اتاق بازرگانی ایران) و روسیه در مناقشات منطقه مدام از ایران حمایت کرده و در آخرین اظهار نظر روسیه پس از دور جدید گفتگوها با آمریکا، از عدم دور زدن ایران صحبت می‌کند (پرس تی وی).

چگونه است که ایران می‌تواند با کشور روسیه رابطه داشته باشد؟ آیا این رابطه با آمریکا امکان ندارد؟ اگر بپذیریم که در رابطه‌ی با آمریکا ما نیز منافع زیادی خواهیم برد، نباید چندان از این رابطه طفره رویم. مطمئنا این منافع دو طرفه است و چنان که از شواهد بر می‌آید پس از این رابطه خیال آمریکا نیز از بابت تهدید موشکی ایران راحت خواهد شد (کریسشن ساینس مانیتور) همچنین آمریکا نیز از بازار ایران سهم قابل توجهی خواهد داشت. در نهایت پس از این رابطه مناقشات آمریکا و روسیه در مورد سپر موشکی آمریکا در اروپای شرقی نیز برطرف شده و چنان که مشاهده می‌کنیم در این مثلث رابطه، همه راضی به خانه‌های خود بر‌می‌گردند.

(منتشر شده در شماره ی هفدهم وب سایت روزنامه)

/ 4 نظر / 7 بازدید
رویا

ای روزگار امان از دست این گرداب سیاست

سمیرا

سلام دوست روزنامه ای ممنون که بهم سر زدید راستی شنبه نزدیکه ها...روزنامه منتظره تا با نوشته های قشنگ شما دوباره متولد بشه

رقیه شهبازی

سلام. شخصامعتقدم روس هافوق العاده باهوشند وخیلی خوب میتونند جهت گیری کنند چیزی که برای بقیه کشورها باید الگو بشه.من شیفته سیاست روس ها هستم بزن و به روی مبارک نیاور.