سری به وزارت کشور بزنیم

بیدار شده و برای خرید شیر رفته ولی صف شیر شلوغ بوده چشمش به ساختمان وزارت کشور افتاده و چون آنجا خلوت تر بود و متوجه شده که برای ریاست جمهوری ثبت نام می کنند، آمده تا ثبت نام کند [1].

این یکی از چندین موارد مشابه  از اظهار نظرهای عجیب داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در هنگام ثبت‌نام در وزارت کشور است. در این چند روز از شروع ثبت نام داوطلبان برای انتخابات ریاست جمهوری عده‌ی زیادی از گروه‌های مختلف مردم وارد این عرصه شده‌اند. در این میان افرادی با  سن 25 تا 86 سال و از سطح علمی [پایین تر از] دیپلم تا دکتری به چشم می‌خورند [2]. به هر حال سوال اساسی این است که دلیل این همه رفتارهای عجیب و در سطح نازل چیست و چگونه است که قوانین کشور به این نوع از افراد هم حق ورود می‌دهد؟

به نظر بنده رفتارهای این چنینی، مولود عوامل مختلفی است:

1-      جایی برای مطرح شدن

2-      رسیدن به جایگاهی بالاتر و ...

بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری در ایران هر کس که شرایط زیر را داشته باشد می‌تواند داوطلب انتخابات شود: "رجال سیاسی و مذهبی بودن، ایرانی الاصل بودن، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور" [3].

قبل از این مجلس طرحی را به تصویب رساند و دو تبصره به این قانون اضافه کرد ولی این طرح در شورای نگهبان رد شد [4]. همان طور که مشاهده می‌شود در این قانون صحبتی از سطح سواد و سن نشده است. همچنین محدودیتی برای افراد در هنگام ثبت نام ذکر نشده است. بنابر این همه می‌توانند به عنوان داوطلب ریاست جمهوری شرکت کنند. حال چرا در هنگام ورود هیچ مانعی نیست و بعد از آن شاهد نزول حداکثری این افراد هسیتم؟ و در مواردی خشک و تر را با هم می‌سوزانیم؟

آیا نمی‌توان با قانونی کردن فعالیت احزاب مختلف و اعلام شدن کاندیداها از این طریق، جلوی ورود هر کس و ناکسی را گرفت؟ نمی‌توان بدین صورت خود را مضحکه‌ی کشورهای دوست و دشمن نکنیم؟ چرا نباید به فعالیت احزاب بها دهیم و حتی از آن‌ها حمایت کنیم؟ احزابی که می‌توانند خود باعث رشد افراد مختلف برای حضور در عرصه‌های گوناگون شوند، احزابی که می‌توانند با جهت‌گیری مناسب، در زمان به قدرت رسیدن رقیب جلوی تعرضات و زیاده روی های وی را بگیرند و  اقدامات ناصحیح را افشا کنند.

منتشر شده در شماره ی بیست و هفتم وب سایت روزنامه

1-      وب سایت بی بی سی

2-      وب سایت جام جم

3-      وب سایت رسمی ثبت نام انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری

4-      وب سایت تریبون

/ 5 نظر / 10 بازدید
دندون درد

سلام واقعا با شما موافقم راستش من هم وقتی این آدمها رو تو شبکه های عربی می دیدم از انتخابات خودمون خجالت کشیدم

رويا دلشاد

[ناراحت] این مانور رسانه‌ها روی این بخش از قضیه اونهم با هیجان تمام از همه غیرقابل هضم تره

رويا

[لبخند] روز معلم گرامی باد!

حامد

میخواهتد بگویند ما کشور آزادی هستیم!!