روابط اجباری ایران و روسیه همچنان قربانی می گیرد

باز هم یک هواپیمای ساخت کشور روسیه در ایران دچار سانحه شد. هواپیما 16 دقیقه بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی در روستای فارسیان اقبالیه قزوین سقوط کرد و تمامی 168 سرنشین آن کشته شدند. در این میان اعضای تیم ملی جودوی نوجوانان ایران نیز در بین مسافران بودند. در 9 سال اخیر این پنجمین سانحه‌ی هوایی در کشور ماست، که از این حوادث 4 سانحه مربط به توپولف بوده است. این هواپیما از نظر فنی در دنیا تحریم و مجوز پرواز بین المللی به اتحادیه اروپا و آمریکا را ندارد (1). نمی دانم تا چه زمان از این نوع هواپیماها در کشور موجود داریم. ولی اخیرا از آنجایی که آنقدر از وجود چنین هواپیماهایی خرسند هستیم، قرارداد ساخت آن‌ها را در داخل کشور به امضا رسانده‌ایم.

 
در هواپیمای فوق که تعداد 161 نفر مسافر ایرانی به همراه داشته است، و مابقی اکثرا تابع کشور ارمنستان بوده‌اند. در این حین کشور ارمنستان روز پنج‌شنبه را عزای عمومی اعلام کرد (2) ولی انگار در ایران اینگونه کشته‌شدن‌ها عادی است و عزای عمومی برای چنین حوادثی معنایی ندارد و اگر بخواهیم برای چنین حوادثی عزای عمومی اعلام کنیم، با وضع کشته شدگان جاده‌هایمان، هر روزمان عزای عمومی است.

شرکت هواپیمایی توپولوف به دلیل زیان ده بودن در سال 2002 اعلام ورشکستگی و در 5 شرکت هواپیما سازی روسی ادغام شد. خوب دلیل استفاده‌ی کشور ما از این نوع هواپیما‌های از رده خارج نیز مشخص است. موضوع سیاست خارجی کشور و تحریم‌های کشورمان، موضوع جدیدی نیست و یکی از تاوان‌های این نوع روابط، خرید اجباری این نوع هواپیماهاست و مردم  کشور ما باید قربانی سیاست‌های این‌چنینی شوند.
 
حال باز هم به موضوع روابط ایران و روسیه بپردازیم. آیا روسیه در روابط خود، از موضع قدرت صحبت نمی‌کند؟ آیا در بحث روابط هسته‌ای و راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای، روسیه با قلدری و بر خلاف قراردادهای پیشین، از شروع کار این نیروگاه سرباز نمی‌زند؟ آیا در بحث دریای خزر، روسیه و سایر کشورهای حاشیه‌ی دریای خزر منافع ما را تهدید نمی‌کنند؟ و آیا در بسیاری از صنایع داخلی، قدرت روسیه و چین به اجبار به چشم نمی‌خورد؟ و بسیار سوال‌های دیگر...
باید اذعان داشت که روسیه، چین، ونزوئلا یا هر کشور دیگری به فکر منافع ملی خودشان هستند و در این میان سیاست‌مداران کشور ما باید این تدبیر را داشته باشند که با چه کشوری و تا چه میزانی، روابط  داشته باشد.

(منتشر شده در شماره ی پنجاه و یکم وب سایت روزنامه)

1- وب سایت نواندیش 1

2- وب سایت نواندیش 2

/ 0 نظر / 6 بازدید